Emotsionaalne intelligentsus Daniel Goleman
"Emotsionaalne intelligentsus"

2015
423 lk.

Kui sa näed midagi kummalist või põnevat, kergitad kulmu. Võid olla kindel, et seda teevad kõik inimesed maailmas, sest nii laieneb vaateväli ja saadakse rohkem infot, mis kergendab arusaamist, aga seda ei tehta teadlikult.

Inimene saab sündides kaasa 50 000 aasta taguse närvikava, mis on reaktsioonide ja emotsioonide aluseks. Ja pole midagi parata, et naised on emotsionaalsemad ja mehed ei mõista tundeid inimeste ilmetest lugeda. Sellegipoolest on emotsioonid meie kõigi otsuste ja tegude aluseks, kuigi paljud mehed eelistaks väita, et mõistus.

IQ on küll oluline, aga mitte ainumäärav. Vähemalt sama tähtis, kui mitte palju tähtsam on EQ ehk emotsionaalne intelligentsus. Selle mõiste alla kuuluvad näiteks enesekontroll, innukus, püsivus ja oskus ennast motiveerida, aga kindlasti ka oskus mõista teiste tundeid ja nendega toime tulla.
Sellised oskused teevad meist parema juhi, õpetaja, kollegi, abikaasa ja lapsevanema.

Tundetud inimesed on igavad ja tüütud, nende endi elugi on igavam! Nii et asugem emotsionaalset intelligentsust arendama! Ilma seda raamatut lugemata saab see muidugi raske olema.

--------

Senise intellekti (loe ka: teaduse) imetlemise kõrvale on võimsalt kerkinud arusaamine, et sageli langetame me oma kõige tähtsamad ja näiliselt ratsio­naalsed otsused emotsioonidest juhitud kiire mõtlemise tulemusena (D. Kahneman). Seega võib just olukorra emotsionaalse tähenduse mõistmine olla otsustavaks teguriks lahenduste otsimisel ja vigade vältimisel.

Daniel Goleman on USA psühholoog ja teadusajakirjanik ning emotsionaalse intelligentsuse kontseptsiooni propageerija. Ta on olnud Harvardi ülikooli kliinilise psühholoogia õppejõud, toimetanud ajakirja Psychology Today ning ajalehe New York Times psühholoogia rubriiki. Tema teosed on ilmunud enam kui neljakümnes keeles ja paljudes maades on saanud neist kiiresti bestsellerid.

Esmatrükk eesti keeles ilmus 2000. aastal. See raamat võiks huvi pakkuda kõigile neile, kes tahavad iseennast ja teisi mõistlikult, s.o tundeid arvestades juhtida.

Mare Pork, Tallinna ülikooli psühholoogia emeriitprofessor ja juhtimis­konsultant

Telli siit: http://www.print.ee/telli/

Sisukord pdf formaadis
Tagasi